Zaštita od rizika povezanih s azbestom
Europska komisija prezentirala je novi zakonodavni prijedlog o zaštiti radnika od rizika povezanih s izloženošću azbestu na radnom mjestu, mijenjajući Direktivu o azbestu na radu 2009/148/EZ. Cilj je ažurirati postojeću obvezujuću graničnu vrijednost profesionalne izloženosti azbestu, uzimajući u obzir najnoviji znanstveni razvoj i tehnički napredak.
Azbest je vrlo opasan te je uzročnik raka a unatoč njegovoj zabrani u EU 2005., i dalje predstavlja značajnu prijetnju javnom zdravlju i radnicima, posebno u sektorima građevinarstva, održavanja i otpada. Potreban je integrirani pristup u nekoliko područja politike, uključujući sigurnost i zdravlje na radu, kako bi se uhvatilo ukoštac s njegovim smrtonosnim i za zdravlje opasnim naslijeđem.
Kada se koristio azbest zbog njegovih svojstava otpornosti na vatru/toplinu, vlakna su se često miješala s cementom ili utkala u tkaninu ili prostirke. Azbest se također koristio u nekim domaćim proizvodima gdje je bila potrebna toplinska i električna izolacija u vrućim okruženjima, npr. u pećnicama. Prskani azbest često se koristio kao protupožarni i toplinski izolacijski sloj u industrijskim zgradama, javnim zgradama i kućanstvima, na čeličnim i betonskim konstrukcijama, posebno na zidovima i stropovima, ali i u kotlovima i dimnjacima. Raspršivanje azbesta bio je jedan od najopasnijih oblika primjene, budući da je raspršeni azbest izuzetno trošan i stoga je vrlo vjerojatno da će njegova vlakna biti emitirana u okolni zrak. Velika količina azbesta može se pronaći u civilnim i vojnim brodovima koji su izgrađeni ovom tehnikom.
Azbest je široko korišten sastojak u zgradama i građevinskim materijalima, strojevima, transportnim vozilima i potrošačkim proizvodima. Azbest ima poznatu povijesnu upotrebu koja seže najmanje 4500 godina unatrag, gdje je dodan kao materijal za ojačavanje u zemljano posuđe i posude za kuhanje. Azbest (grčki: neugasivi) je skupni naziv za prirodne silikatne minerale kristalne strukture i vlaknastog karaktera. Udisanje azbestnih vlakana može uzrokovati ozbiljne bolesti poput raka pluća, mezotelioma i azbestoze. Europska unija zabranila je svu upotrebu azbesta kao i vađenje, proizvodnju i preradu proizvoda od azbesta.
Europska komisija i Europska agencija za sigurnost i zdravlje na radu pozvale su države članice EU, poslodavce, radnike i druge sudionike da se uključe u inicijative usmjerene prema budućnosti bez azbesta zbog zaštite zdravlja i sigurnosti na radu onih koji su potencijalno izloženi azbestu.
Vitomir Begović