Svjetski dan borbe protiv raka
Rak uzrokovan izlaganjem karcinogenima na radnom mjestu važna je, ali često zanemarena profesionalna opasnost. Svjetski dan borbe protiv raka obilježava se svake godine 4. veljače.
U EU je 3.286 radnika umrlo od nesreća na radu 2022. godine. Jeste li znali da više od 100.000 (bivših) radnika umre svake godine zbog izloženosti karcinogenima na radnom mjestu? Još je šokantnija činjenica da se ova brojka mogla spriječiti. Na Svjetski dan borbe protiv raka, Putokazi o karcinogenima pozivaju tvrtke da preuzmu odgovornost za stvaranje sigurnog i zdravog radnog okruženja.
Radnici u industrijama i djelatnostima, kao što su proizvodnja, građevinarstvo, poljoprivreda i zdravstvo mogu biti izloženi većem riziku zbog dugotrajne izloženosti ovim štetnim čimbenicima.
Svi oboljeli od raka imaju istu dijagnozu, ali im se priče razlikuju. Isto se odnosi i na radnike ili bivše radnike koji obole od raka zbog izloženosti karcinogenima na poslu. Ono što spaja njihove jedinstvene priče jest činjenica da se to moglo spriječiti.
Najčešći karcinogeni na radnom mjestu uključuju azbest, benzen, formaldehid i neke teške metale. Azbest se u prošlosti često koristio u proizvodnji građevinskih i izolacijskih materijala. Izloženost azbestu uzrokuje bolesti kao što su mezoteliom i rak pluća. Benzen, koji je prisutan u nekim gorivima i otapalima, povezuje se s leukemijom i drugim vrstama raka krvi. Tvari koje uzrokuju rak mogu biti sastavni dio proizvoda, ali mogu biti i rezultat procesa, npr. pare nastale tijekom zavarivanja ili ispušnih plinova dizel motora.
Kako spriječiti izlaganje? Rizik od raka od kancerogenih tvari na radnom mjestu ovisi o vrsti i razini izloženosti, trajanju i individualnoj osjetljivosti. Poslodavci su zakonski i etički obvezni smanjiti te rizike kroz sigurnosne mjere, vodeći računa o strategiji STOP.
Potpuno obnovljeni Plan puta na web stranici Carcinogens pruža još praktičniju podršku tvrtkama i radnicima koji bi mogli biti izloženi uzročnicima raka. Ovaj alat pomaže u prepoznavanju potencijalnih rizika (karcinogen + izloženost) počevši od sektora ili zanimanja ili poznate kancerogene tvari. Nakon što se identificira karcinogen ili izloženost, alat predlaže ciljana rješenja za zaštitu i daje informacije o zakonskim odredbama.
Rano otkrivanje i prevencija su ključni. Više informacija o rizicima, činjenicama o karcinogenima, mjerama i STOP strategiji možete pronaći na web stranici www.stopcarcinogensatwork.eu.
Putokaz o karcinogenima dobrovoljna je akcijska shema EU-a za sprječavanje izlaganja radnika karcinogenima na radnom mjestu. Potiče i pomaže drugima da podignu svijest i poduzmu mjere dijeljenjem znanja, rješenja i alata. ZIRS Učilište i znanstveno-stručni časopis „Sigurrnost“ , kao i ministarstva određenih zemalja EU-a (Austrija, Belgija, Finska, Francuska, Njemačka, Irska, Nizozemska, Norveška, Portugal, Slovenija, Španjolska) predana su Mapi puta o karcinogenima, kao i Europska konfederacija sindikata – ETUC (Europski radnici), BusinessEurope (Europski poslodavci), Europska agencija za sigurnost i zdravlje na radu (EU-OSHA), Europska agencija za kemikalije (ECHA) i Europska komisija.
Izmjene i dopune Direktive o azbestu na radu usmjerene su na poboljšanja zaštite radnika znatnim smanjenjem granice profesionalne izloženosti azbestu, o čemu će biti više riječi na predstojećoj 25. jubilarnoj tradicionalnoj nacionalnoj konferenciji o zaštiti na radu 4.prosinca 2025. godine u Zagrebu, za koju su prijave u tijeku https://skup-znr.zirs.hr/. Rješavanje zdravstvenih rizika izloženosti azbestu ključno je za zaštitu zdravlja ljudi i okoliša, uz osiguranje pristojnih životnih i radnih uvjeta. Ovo je još važnije u kontekstu zelene tranzicije i ambicije EU-a za povećanje stope obnove zgrada, koje su odgovorne za više od jedne trećine emisija stakleničkih plinova povezanih s energijom.
Razumijevanjem opasnosti kancerogenih tvari na radnom mjestu i poduzimanjem proaktivnih mjera možemo smanjiti učestalost raka na radu i stvoriti sigurnije radno okruženje za sve!
Ove smrti su nepotrebne. Promjenom načina rada možemo spriječiti izlaganje uzročnicima raka. Zašto bi bilo koji radnik trebao izložiti svoj život opasnosti? Načelo STOP pomaže u sprječavanju izlaganja radnika opasnim tvarima.
Vrijeme je za djelovanje, i prevenciju!
Vitomir Begović