Konferencija o zaštiti na radu inspiracija i motivacija

Created with Sketch.

Konferencija o zaštiti na radu inspiracija i motivacija

U svečanoj i radnoj atmosferi uz poruku “Bez kompromisa za inovativno, sigurno i zdravo radno okruženje 7/24!“, održana je 24. tradicionalna godišnja nacionalna  konferencija s međunarodnim sudjelovanjem „Sigurnost i zdravlje – temeljno načelo i pravo na radu“.

U sklopu najznačanije i najcjenjenije nacionalne konferencije s najduljom tradicijom obilježena je i 65. obljetnica redovnog izlaženja znanstveno-stručnog časopisa „Sigurnost“.

I ove godine Konferencija je započela obraćanjem gostiju među kojima su bili: Irena  Dragić, saborska zastupnica, članica Odbora i izaslanica predsjednika Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo Hrvatskog sabora, Carmen Gruber, izaslanica vodteljice Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj, Goran Šaravanja, glavni ekonomist Hrvatske gospodarske komore (HGK) i izaslanik predsjednika HGK te Helena Koren, predstavnica Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo; prof. Ivan Štedul,dekan Veleučilišta u Karlovcu, Ivana Ivanić, dekanica Metalurškog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te Zlatko Perić, izaslanik dekana Veleučilišta u Rijeci.

Organizatori konferencije i programa plus bili su znanstveno-stručni časopis „Sigurnost“  i ZIRS Učilište – ustanova za obrazovanje odraslih, a pokrovitelji Hrvatski sabor - Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo, Ministarstvo znanosti,obrazovanja i mladih te Hrvatski zavod za javno zdravstvo.

Programski partneri bili su Veleučilište u Rijeci, Veleučilište u Karlovcu i Metalurški fakultet Sveučilišta u Zagrebu, a partneri Zdravstveno ustanova “Vaš pregled“ i Kardio-metabolički centar iz Zagreba.

Protekle 24 godine brojni sudionici najveće nacionalne konferencije pridonose  zajedničkim naporima za stvaranje sigurnog i zdravog radnog okruženja.

Bogat  i sadržajan program ovogodišnje Konferencije proširen je programom plus, u sklopu kojeg je nakon održane tri predkonferencijske radionice  i  otvorenog foruma, održan i postkonferencijski program, u kojem su sudionici dan poslije u međunarodnom danu, sudjelovali na dodatne tri međunarodne radionice, uz interesantne i izuzetno aktualne teme.

Jednom konferencijskom ulaznicom više od 700 sudionika pridružilo se zajednici znanja te je imalo priliku stjecati nova iskustva i  znanja na ukupno osam sadržajnih poludnevnih i cjelodnevnih edukativnih programa, osigurati zbornik svih radova, jedinstveni specijalni jubilarni broj časopisa „Sigurnost“, ostvariti  osobne bodove u programu „Bodove prikupi, znanje i priznanje pokupi!“, dobiti vrijedne nagrade (sistematske preglede, zdravstvene preglede, tlakomjere, toplomjere, stručna osposobljavanja, pretplatu na časopis, stručnu knjigu) u igri „Ulaznicu povuci, nagrade izvuci!“, primiti prigodan novogodišnji praktični  poklon, kao i provjeriti opće zdravstveno stanje mjerenjem krvnog tlaka i šećera u krvi.

Na otvaranju Konferencije naglašeno je da tema ovogodišnje konferencije s jasnim razlogom nosi naziv  „Sigurnost i zdravlje – temeljno načelo i pravo na radu“.

Nesreće na radu imaju značajnu ljudsku, društvenu i ekonomsku cijenu, koju bismo trebali nastojati eliminirati osiguravanjem da su sva radna mjesta sigurna i zdrava. Velik dio dana provodimo na poslu, a to činimo i velik dio života. To znači da naše radno okruženje i radno mjesto imaju snažan utjecaj na naše životne uvjete, naše blagostanje i dobrobit naših obitelji. Koliko je važna prevencija i sprečavanje nesreća na radu svjedoče i aktualni pokazatelji, koje ne možemo ignorirati i zaobilaziti, već ukazivati i tražiti djelovanje svih zaduženih.

Sadržajnim programom i sudjelovanjem na ovom skupu  snažno  se promiče Europski stup socijalnih prava i „Strateški okvir o sigurnosti i zdravlju na radu za razdoblje 2021.-2027.“, dokument Europske komisije koji definira ključne prioritete i aktivnosti za unapređenje zdravlja i sigurnosti radnika te nudi rješenja za nagle promjene u gospodarstvu, demografiji i načinima rada.

Konferencija i program plus obuhvatili su najaktualnije teme, stručna i zanimljiva izlaganja i rasprave koje inspiriraju i motiviraju na daljnje djelovanje u vlastitim radnim okruženjima.

Istaknuto je da ovaj jedinstveni događaj s programom plus čini pozitivnu razliku, snažni i trajni indentitet, prepoznatljiv, potvrđen i prihvaćen brend, koji pruža jamstvo dodane vrijednosti, iskustveni osjećaj povjerenja, pouzdanosti, autentičnosti, korisnosti, dobrobiti, ispunjavanja očekivanja i zadovoljstva.

Znanje uvijek vrijedi i pruža više, a zaštita na radu i znanje čine snažnu moć prevencije! Zato vrijedi podsjetiti na izreku: „Onaj tko prestane učiti je star, bilo s dvadeset ili osamdeset. Onaj tko nastavi učiti ostaje vječno mlad!“.

Konferencija kao središnji nacionalni godišnji događaj, tradicija i vrijednost doprinos je širenju zajednice znanja koja promiče sigurno i zdravo radno okruženje i očuvanje radne sposobnosti kao temeljno radno i ljudsko pravo, zaključeno je na Konferenciji.

U svečanom dijelu programa Konferencije proglašeni  su dobitnici vrijednih priznanja i nagrada za postignuća na području sigurnosti i zdravlja na radu.

Ovogodišnja dobitnica Oscara za ostvarene iznimne rezultate u promicanju i unapređenju sigurnosti i zdravlja na radu (nagrada za životno djelo) je prim. dr. sc. Jelena Macan.

Na osnovi provedenog postupka nominacije i glasovanja, ovogodišnji najstručnjak zaštite na radu i dobitnik zlatnog Srca sigurnosti je Fabjan Ruščić.

Dobitnik Srebrnog Srca sigurnosti - najstručnjak zaštite na radu je Krešimir Harapin, a dobitnik brončanog Srca sigurnosti  - najstručnjak zaštite na radu je Mario Solenički.

Oscar za doprinos razvoju kulture sigurnosti i zdravlja na radu u kategoriji velikih tvrtki dodjeljen je Plivi Hrvatska d.o.o.

U kategoriji srednjih tvrtki dobitnik nagrade Oscar za doprinos razvoju kulture sigurnosti i zdravlja na radu je tvrtka Messer Croatia Plin, a u kategoriji malih tvrtki dobitnik je Digital Realty.

Priznanje za dugogodišnji rad u području sigurnosti i zdravlja na radu u Republici Hrvatskoj i zauzimanje za njegovo unapređenje uručeno je Zdravku Franiću.

Priznanja se svake godine dodjeljuju studentima s najboljim ocjenama tijekom studija i najboljim preddiplomskim i specijalističkim diplomskim radovima iz područja sigurnosti i zaštite.

Ove godine dobitnici su: Karlo Ravenski, Veleučilište u Karlovcu; Klara Pešut, Veleučilište u Rijeci te Aleksandar Hemetek i Lovro Zadrović, Metalurški fakultet Sveučilišta u Zagrebu.

Godišnja nagrada za najbolji novinarski rad u području sigurnosti i zdravlja na radu u kategoriji televizijskog novinarstva dodjeljena je Barbari Majstorović Ivezić, Nova TV, emisija Provjereno za prilog "Petrinjska tvrtka uvjeti rada, ozljede i zaštita na radu", koji je ocijenjen kao najbolji objavljeni rad prema kriteriju aktualnosti teme, obrade problema ili primjera dobre prakse u promicanju kulture, unapređivanju sigurnosti i zdravlja na radu, odnosno ukazivanju na uvjete rada i važnost sigurnosti i zdravlja na radu i dobrobiti radnika.

Potvrđujući opredijeljenje za pružanje potpore plemenitim nacionalnim akcijama, organizatori Konferencije; ZIRS Učilište i Znanstveno-stručni časopis „Sigurnost“, odlučili su ove godine podržati njen rad i dodijeliti donaciju humanitarnoj akciji „Želim život“ Zaklade Ana Rukavina, koja je uručena predstavnicama Zaklade Sandri Zeljković i Andrijani Bašić.

Najavljujući predstojeću jubilarnu 25. konferenciju i program plus koji uključuje četiri radionice, organizatori su naglasili angažiranost u planiranju i realizaciji novih, originalnih ideja,  kontinuiranom razvoju i obogaćivanju  programa i sadržaja  s ciljem pružanja najbolje ponude i najkorisnijeg izbora za edukaciju.

Polazeći od trendova prijavljenih nesreća, ozljeda na radu, smrtnih događaja povezanih s radom, niza pravno-normativnih, organizacijskih, kadrovskih, institucionalnih i drugih otvorenih pitanja koja su aktualizirana tijekom konferencije i pratećih programa, tema 25. konferencije je „Sigurnost i zdravlje na radu: izazovi i prilike“, a održat će se 4. prosinca 2025. uz poruku „Pronalazimo nova rješenja za izazove sigurnosti i zdravlja na radu“. Prijave za konferenciju i program plus su otvorene.

Sudionicima Konferencije, programa plus i drugih sadržaja koji su ostvariti potrebne bodove za priznanje/plaketu SAFETY EDUCATION za 2024. godinu, kao vjerodostojan dokaz marljivosti, želje za osobni razvoj, podizanje stručnih kompetencija, i predanosti u radu na unapređivanju sigurnosti i zdravlja na radu, priznanja će biti dodijeljena na radionici u travnju 2025. godine.

Otvorene su i nominacije za priznanja i nagrade tvrtkama i pojedincima u različitim kategorijama za ostvarena iznimna i vrijedna postignuća u području sigurnosti i zaštiti zdravlja na radu za 2025. godinu pa  je upućen poziv na angažirano sudjelovanje.

Prevedi »